Datum objave: 9. veljače 2024.

Dan sigurnijeg interneta u našoj školi

Ovogodišnji Dan sigurnijeg interneta s našim smo učenicima obilježili pod sloganom „Gejmaj sigurno – zajedno za bolji Internet“. Radionice i aktivnosti provodili smo kroz cijeli tjedan.

Učenici 8. b razreda su na satu s knjižničarkom Katarinom Šalinović razgovarali o digitalnim tragovima, o podacima koje za sobom ostavljaju na internetu dok pišu poruke, objavljuju fotografije/videozapise i igraju online igre. Pregledavali su aplikacije na svojim mobitelima i dopuštenja koja su im dali, podešavali su postavke privatnosti na društvenim mrežama i tražili digitalne tragove svojih prijatelja. Osvijestili su da moraju dobro razmisliti svaki put kada nešto objave da ne bi za nekoliko godina iskusili probleme ili nelagodu zbog svojih objava. Naučili su da moraju držati do svog digitalnog ugleda.

Pri korištenju interneta su, uz sve njegove dobre i korisne strane, prisutne i neke opasnosti. Učenici 2. b razreda u produženom boravku sa svojom su učiteljicom Vlastom Rukavinom Špicer razgovarali o najčešćim teškoćama i opasnostima s kojima se učenici susreću:  preplavljenost sadržajima i izloženost nasilju.Načinili su plakat na kojem se i nalaze i preporuke za provođenje slobodnog vremena bez ekrana.

Na satovima Informatike učiteljice Ivane Hrgovčić učenici 2. a i 3. a razreda su povodom Dana sigurnijeg Interneta učili o odgovornom i sigurnom korištenju interneta kroz Google program Budi internet genijalac. Nakon usvajanja sadržaja učenici su svoje znanje mogli provjeriti kroz edukativnu igru Interland.

Učenici 4. a na satu s pedagoginjom Lanom Gelo osvijestili su koliko vremena provode igrajući video igre te su smislili brojne aktivnosti provođenja slobodnog vremena kojima mogu zamijeniti vrijeme provedeno pred ekranim. Učenici 6. a razreda s pedagoginjom Lanom Gelo su kroz timski rad razvijali svijest o rizičnim ponašanjima u video igrama te razvijali odgovorne navike igranja online videoigara.